RECIPE: HEALTHY PANCAKES

DSC_0957

In the new year I promised you also some more posts from other categories, like decor, beauty or lifestyle, which is the category I want to talk about today. A lot of you asked me, what do I eat, what I don’t eat, how do I prepared it, etc. From this reason I would like to share with you some of my recipes, starting with the „healthy“ pancakes, which I love having for my breakfast!
Do nového roku jsem Vám slíbila i jiné posty než jenom outfity, třeba z kategorie dekor nebo lifestyle. A jeden lifestylový článek mám pro Vás právě dnes. Často se mě ptáte na to, co jím, co nejím, čím nahrazuji lepek, apod. Jeelikož Vás tohle téma opravdu zajímá, rozhodla jsem se, že čas od času sem přidám nějaký recept (pokud budete chtít – což mi můžete napsat do komentářů).

DSC_0926

What you need:
2 ripe bananas
3 egg whites
1 egg
25g of coconut flour
1 tbs of honey (or maple syrup)
All you have to do is blend all ingredients together, heat a frying pan to medium and cook each side till it turns brown. Then just add your favourite toppings (mine are fresh fruits and Nutella) and here you go! Super easy and super yummy!
Co budete potřebovat:

2 banány
3 bílky
1 celé vajíčko
25g kokosové mouky
1 lžičku medu

Všechny ingedience spojíte dohromady (doporučuji v mixéru), předehřejete pánvičku a osmažíte z obou stran. Předem upozorňuji, že se dají lehce připálit. Pak už stačí jen přidat jen ovoce (já mám nejradši banán, borůvky, jahody a maliny) a třeba i Nutellu. Recept je opravu jednoduchý! Já jsem si palačinky oblíbila hlavně na brunch. Tak doboru chuť!

DSC_0911